Moderator/ica: storm_raider

Koji rezultat ocekujete protiv Tuzla City?

Pobjedu sa dva ili vise golova razlike
6 (40%)
Pobjedu sa jednim golom razlike
9 (60%)
Remi
Nema glasova.
Poraz
Nema glasova.
 
Ukupno glasova: 15
 
ChWilla
Postovi: 14191
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 8:27 am
Lokacija: Jug D
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:17 pm

a mi fini nećemo da namještamo utakmice :ganja:
gradi željo boli te *****
 
Avatar
Hurmasica
Postovi: 9086
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 11:25 am
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:19 pm

ChWilla je napisao/la:a mi fini nećemo da namještamo utakmice :ganja:
Kako je on to objasnio u jednim njemačkim novinama, čisti adrenalin, kockanje, povuklo ga. Što ti je švabo... :mrgreen:
Navijati za Sarajevo stvar je geografije, a za Želju stvar filozofije!

"Mi u Želji smo ratnici, a ne svileni akademci, i to nek vam je jasno dok igrate ovdje!" - Milan Ribar
 
Avatar
vrbanjusa
Postovi: 1658
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 11:31 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:20 pm

super1 je napisao/la:
vrbanjusa je napisao/la:Meni je Žujo legenda :-)
idi vodi emisiju na obn-u,ostavi ovo makar na miru
Nemam pojma o cemu pricas decko :mrgreen:
21 10 4

Petrović Slavko
 
Avatar
Izlija
Moderator
Postovi: 3757
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 1:10 am
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:21 pm

Da vam izvadim iz sehare i objasnim neke stvari :DD:
Miljenko Jergovic - Fudbalska kradja

Imena nogometnih sudaca izgovarala su se uz neizostavan dodatak mjesta iz kojeg dolaze. Niko nikad nije rekao samo Dušan Maksimović, nego su svi uvijek govorili - Dušan Maksimović iz Novog Sada, pa Hamid Ihtijarević iz Sarajeva, Marijan Raus iz Varaždina, Stipe Glavina iz Klisa, Damir Malovinović iz Rijeke, Lado Jakša iz Ljubljane, Osman Jusufbegović iz Sarajeva... A bio je i jedan Trajče Mađoski iz Tetova. Taj Mađoski sudio je utakmicu "Dinamo" - "Željezničar" u Zagrebu jedne od onih nekih godina početkom ili sredinom osamdesetih. Igralo se peto ili šesto kolo, "Dinamo" je prethodno izgubio većinu utakmica i nalazio se pri dnu tabele, a "Željo" je imao svoje proljeće, pa je nakon prvog poluvremena vodio s 2:0. Onda se u poluvremenu nešto dogodilo, Mađoskom iz Tetova neko je nešto rekao i dao ili mu niko ništa nije rekao i dao, nego je čovjek ispravno shvatio da više vrijedi pobjeda "Dinama" na domaćem terenu od još jednog uspjeha "Želje" u gostima. Sudio je "Dinamu" jedan, pa drugi, pa treći penal, sve dok ih nije bilo toliko da su domaći napokon mogli pobijediti.

Bila je to jedna od najvećih, a možda i najveća krađa u povijesti domaćeg prvoligaškog nogometa. Međutim, o njoj se po novinama nije pisalo, niti su se "Željini" igrači jako bunili. Zagrebačke novine slavile su pobjedu Blaževićevih dečkiju čiji je trener još uvijek nosio svoj bijeli šal, sarajevske novine nisu htjele puno talasati, valjda da se ne bi posumnjalo u našu lojalnost Jugoslaviji, a jedinu kritiku posla koji je obavio Trajče Mađoski iz Tetova objavile su beogradske Večernje novosti iz pera svoga zagrebačkog dopisnika. "Željo" je bio mali i nevažan klub i nije imao utjecajne navijače koji bi se u svim tim beogradima, zagrebima i sarajevima borio za njegova prava. U našoj je povijesti on jedini mogao biti prvak i ispadati iz prve lige.

One godine kada je posljednji put ispao, u posljednjem su mu kolu "Čelikovi" navijači skandirali onu banalnu dječiju pjesmicu: "Željo u napad, druga liga zapad". Gol koji je "Želju" izbacio iz prve lige je, ako sjećanja opet ne varaju, zabio Karač, utakmica je prenošena na televiziji, a igrači u plavom su pognutih glava napustili teren, jer je "Željo" bio jedini klub oko čijeg se povratka u društvo najboljih neće angažirati šira društvena zajednica. Katkad se javno znalo postaviti i pitanje trebaju li uopće gradu Sarajevu dva prvoligaša, kad ih nemaju ni Ljubljana, Skoplje, a često ni Zagreb.

Navijači drugog sarajevskog kluba imali su dobrih razloga da vjeruju kako je naš grad dobio ime po istoimenom nogometnom klubu. FK "Sarajevo" donijelo je prvu šampionsku titulu u Bosnu i Hercegovinu. Bilo je to u sezoni u kojoj je "Sarajevo" slavilo 20, a "Željezničar" 45 godina postojanja. Ta titula bila je krunski dokaz da je boja fesa - boja dresa u temelju našeg suvereniteta i da je Sarajevo općenito bordo grad, dok je plava boja "Želje" tek trag davnog, zauvijek prošlog vremena u kojem je nebo ljudima bilo jedina domovina. Igrom slučaja ili zbog čudnog i neobjašnjivog ritma u kojem su se kroz povijest izmjenjivale mode, bordo boja je nakon te prve šampionske titule ušla u modu. Počcetkom sedamdesetih devedeset posto kauča bilo je tapecirano bordo presvlakama, pojavila su se bordo Alhosova odijela s reverima od vakcine do vakcine, a nešto kasnije su umjesto buba boje bijele kafe svijetom počeli krstariti prvi bordo "golfovi", a prije njih i bordo "peugeoti 404". Kada jednom izađe iz mode, bordo boja postat će znakom lošeg ukusa i to će ostati sve do danas, tako da je na kugli zemaljskoj danas teško i naći bordo dresove nekog nogometnog kluba. Boja dresa FK "Sarajevo" danas se čini planetarno jedinstvenom pojavom.

Dva sarajevska nogometna prvoligaša dijelili su grad po nevidljivoj crti kojom su podijeljeni svi pravi i ozbiljni gradovi svijeta. FK "Sarajevo" je poput "Reala" bio kraljevski klub, ponos i dika političke elite i ljudi koji su vjerovali da se uspjeh u životu moze izraziti novcem, dok je NK "Željezničar" bio klub radničke klase, starosjedilaca i ljudi koji bi sami sebe proglasili starosjediocima. Nedavno je jedan uvaženi lokalni ekspert sasvim tačno navijače "Željezničara" proglasio autsajderima, što je povijesno precizna odrednica: ako ništa drugo, a onda je katastrofa protiv "Videotona" potvrdila da "Željo" kao i svaki drugi autsajder gubi važne utakmice, one koje se dogode jednom u povijesti. S druge strane, "Sarajevo" do tih utakmica nikada nije ni došlo, pa ni klub, ni njegovi navijači se ne mogu nazvati autsajderima.

Vratimo se na kraju Trajčetu Mađoskom iz Tetova: ono što je uradio "Želji", on ne bi smio uraditi ni "Hajduku", ni "Olimpiji", ni "Zvezdi", ali bi smio uraditi "Sarajevu". Samo da je to uradio "Sarajevu", barem bi novine pisale o krađi, dok je ova skromna historiografska bilješka ujedno i prvi sarajevski pisani trag o tome kako je Mađoski iz Tetova pokrao "Želju".
イビチャ・オシム
 
exdomorocki
Postovi: 585
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 10:10 am
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:23 pm

Hurmasica je napisao/la:
exdomorocki je napisao/la:Padose Bgmi i Rumenige i Hoeness zbog mita i utaje poreza.
28,5 miliona eura poreza čiko zaboravio platiti :mrgreen:
Poštujem,cifra je cifra,A nasi na akumulatoru padaju :oops1:
> JA IMAM JEDNOG BOGA A NA KLUPI SINA NJEGOVOGA <
 
super1
Postovi: 375
Pridružen/a: čet feb 11, 2016 7:50 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:25 pm

vrbanjusa je napisao/la:
super1 je napisao/la:
vrbanjusa je napisao/la:Meni je Žujo legenda :-)
idi vodi emisiju na obn-u,ostavi ovo makar na miru
Nemam pojma o cemu pricas decko :mrgreen:
ko je gost slijedece sedmice u studiju
 
Avatar
vrbanjusa
Postovi: 1658
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 11:31 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:27 pm

Izlija je napisao/la:Da vam izvadim iz sehare i objasnim neke stvari :DD:
Miljenko Jergovic - Fudbalska kradja

Imena nogometnih sudaca izgovarala su se uz neizostavan dodatak mjesta iz kojeg dolaze. Niko nikad nije rekao samo Dušan Maksimović, nego su svi uvijek govorili - Dušan Maksimović iz Novog Sada, pa Hamid Ihtijarević iz Sarajeva, Marijan Raus iz Varaždina, Stipe Glavina iz Klisa, Damir Malovinović iz Rijeke, Lado Jakša iz Ljubljane, Osman Jusufbegović iz Sarajeva... A bio je i jedan Trajče Mađoski iz Tetova. Taj Mađoski sudio je utakmicu "Dinamo" - "Željezničar" u Zagrebu jedne od onih nekih godina početkom ili sredinom osamdesetih. Igralo se peto ili šesto kolo, "Dinamo" je prethodno izgubio većinu utakmica i nalazio se pri dnu tabele, a "Željo" je imao svoje proljeće, pa je nakon prvog poluvremena vodio s 2:0. Onda se u poluvremenu nešto dogodilo, Mađoskom iz Tetova neko je nešto rekao i dao ili mu niko ništa nije rekao i dao, nego je čovjek ispravno shvatio da više vrijedi pobjeda "Dinama" na domaćem terenu od još jednog uspjeha "Želje" u gostima. Sudio je "Dinamu" jedan, pa drugi, pa treći penal, sve dok ih nije bilo toliko da su domaći napokon mogli pobijediti.

Bila je to jedna od najvećih, a možda i najveća krađa u povijesti domaćeg prvoligaškog nogometa. Međutim, o njoj se po novinama nije pisalo, niti su se "Željini" igrači jako bunili. Zagrebačke novine slavile su pobjedu Blaževićevih dečkiju čiji je trener još uvijek nosio svoj bijeli šal, sarajevske novine nisu htjele puno talasati, valjda da se ne bi posumnjalo u našu lojalnost Jugoslaviji, a jedinu kritiku posla koji je obavio Trajče Mađoski iz Tetova objavile su beogradske Večernje novosti iz pera svoga zagrebačkog dopisnika. "Željo" je bio mali i nevažan klub i nije imao utjecajne navijače koji bi se u svim tim beogradima, zagrebima i sarajevima borio za njegova prava. U našoj je povijesti on jedini mogao biti prvak i ispadati iz prve lige.

One godine kada je posljednji put ispao, u posljednjem su mu kolu "Čelikovi" navijači skandirali onu banalnu dječiju pjesmicu: "Željo u napad, druga liga zapad". Gol koji je "Želju" izbacio iz prve lige je, ako sjećanja opet ne varaju, zabio Karač, utakmica je prenošena na televiziji, a igrači u plavom su pognutih glava napustili teren, jer je "Željo" bio jedini klub oko čijeg se povratka u društvo najboljih neće angažirati šira društvena zajednica. Katkad se javno znalo postaviti i pitanje trebaju li uopće gradu Sarajevu dva prvoligaša, kad ih nemaju ni Ljubljana, Skoplje, a često ni Zagreb.

Navijači drugog sarajevskog kluba imali su dobrih razloga da vjeruju kako je naš grad dobio ime po istoimenom nogometnom klubu. FK "Sarajevo" donijelo je prvu šampionsku titulu u Bosnu i Hercegovinu. Bilo je to u sezoni u kojoj je "Sarajevo" slavilo 20, a "Željezničar" 45 godina postojanja. Ta titula bila je krunski dokaz da je boja fesa - boja dresa u temelju našeg suvereniteta i da je Sarajevo općenito bordo grad, dok je plava boja "Želje" tek trag davnog, zauvijek prošlog vremena u kojem je nebo ljudima bilo jedina domovina. Igrom slučaja ili zbog čudnog i neobjašnjivog ritma u kojem su se kroz povijest izmjenjivale mode, bordo boja je nakon te prve šampionske titule ušla u modu. Počcetkom sedamdesetih devedeset posto kauča bilo je tapecirano bordo presvlakama, pojavila su se bordo Alhosova odijela s reverima od vakcine do vakcine, a nešto kasnije su umjesto buba boje bijele kafe svijetom počeli krstariti prvi bordo "golfovi", a prije njih i bordo "peugeoti 404". Kada jednom izađe iz mode, bordo boja postat će znakom lošeg ukusa i to će ostati sve do danas, tako da je na kugli zemaljskoj danas teško i naći bordo dresove nekog nogometnog kluba. Boja dresa FK "Sarajevo" danas se čini planetarno jedinstvenom pojavom.

Dva sarajevska nogometna prvoligaša dijelili su grad po nevidljivoj crti kojom su podijeljeni svi pravi i ozbiljni gradovi svijeta. FK "Sarajevo" je poput "Reala" bio kraljevski klub, ponos i dika političke elite i ljudi koji su vjerovali da se uspjeh u životu moze izraziti novcem, dok je NK "Željezničar" bio klub radničke klase, starosjedilaca i ljudi koji bi sami sebe proglasili starosjediocima. Nedavno je jedan uvaženi lokalni ekspert sasvim tačno navijače "Željezničara" proglasio autsajderima, što je povijesno precizna odrednica: ako ništa drugo, a onda je katastrofa protiv "Videotona" potvrdila da "Željo" kao i svaki drugi autsajder gubi važne utakmice, one koje se dogode jednom u povijesti. S druge strane, "Sarajevo" do tih utakmica nikada nije ni došlo, pa ni klub, ni njegovi navijači se ne mogu nazvati autsajderima.

Vratimo se na kraju Trajčetu Mađoskom iz Tetova: ono što je uradio "Želji", on ne bi smio uraditi ni "Hajduku", ni "Olimpiji", ni "Zvezdi", ali bi smio uraditi "Sarajevu". Samo da je to uradio "Sarajevu", barem bi novine pisale o krađi, dok je ova skromna historiografska bilješka ujedno i prvi sarajevski pisani trag o tome kako je Mađoski iz Tetova pokrao "Želju".
Kad smo vec kod bordo boje, jedan clan foruma jedne prilike kaze: U Francuskoj je i Bordo (fudbalski klub) plav :-)
21 10 4

Petrović Slavko
 
Hogar
Postovi: 14
Pridružen/a: uto sep 20, 2016 9:14 am
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:27 pm

Htio sam to istaci kao pozitivno, legende u klubu a ne na taj nacin. Bajern jeste medju najuspjesnijih upravo i zbog tih ljudi, neosporiva cinjenica. Uostalom svoje su pare krili a ne Bajernove ako se ne varam.
Nije ni bitno, ja rekao svoje zelje, vi kazete nece. Steta, velika steta. Cisto sumnjam da bi se tako odbio klub u kojem si sve stekao i koji volis godinama. I to bas svi, njih ko zna koliko. Valjali bi nam, i to bas sada kada smo u teakoj situaciji.
 
Avatar
vrbanjusa
Postovi: 1658
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 11:31 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:28 pm

super1 je napisao/la:
vrbanjusa je napisao/la:
super1 je napisao/la: idi vodi emisiju na obn-u,ostavi ovo makar na miru
Nemam pojma o cemu pricas decko :mrgreen:
ko je gost slijedece sedmice u studiju
Ti sefe.
21 10 4

Petrović Slavko
 
Avatar
Grbavica
Postovi: 7189
Pridružen/a: čet feb 11, 2016 10:00 pm
Lokacija: A sektor
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:28 pm

Hogar je napisao/la:Htio sam to istaci kao pozitivno, legende u klubu a ne na taj nacin. Bajern jeste medju najuspjesnijih upravo i zbog tih ljudi, neosporiva cinjenica. Uostalom svoje su pare krili a ne Bajernove ako se ne varam.
Nije ni bitno, ja rekao svoje zelje, vi kazete nece. Steta, velika steta. Cisto sumnjam da bi se tako odbio klub u kojem si sve stekao i koji volis godinama. I to bas svi, njih ko zna koliko. Valjali bi nam, i to bas sada kada smo u teakoj situaciji.
Da li su ljudi iz Željezničara pokušali da vas ipak "uvuku" u fudbal?

- Jesu, ne mogu da kažem da su me zaboravili. Naprotiv, u više navrata su mi nudili da budem trener ili sportski direktor, ali, ja sam ipak izabrao drugi put.
Eto šta Refik kaže.
Ko nas je kleo, nije dangubio.
 
super1
Postovi: 375
Pridružen/a: čet feb 11, 2016 7:50 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:29 pm

vrbanjusa je napisao/la:
super1 je napisao/la:
vrbanjusa je napisao/la: Nemam pojma o cemu pricas decko :mrgreen:
ko je gost slijedece sedmice u studiju
Ti sefe.
hvala ti,ipak ima momaka sto paze na legende
 
Avatar
GoodisonPark
Postovi: 1495
Pridružen/a: čet feb 11, 2016 10:10 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:30 pm

Hogar je napisao/la:Barvo za post Gudison. Odlican!

Samo nisam mislio da legende vode ista, nego da pomognu. Neka Misimovic i ostali vode klub, oni to rade sasvim dobro. Ove ljude pitas da te posavjetuju kada nesto ne znas, a ocito je da u vezi sporta ovi sada ne znaju nista. Koliko god grubo zvucalo. Nemoj potcejenjivati njihov ugled, ako su stari nisu glupi, ako ne mogu raditi osam sati mogu progovorit dvije zlatne recenice, spase ti sto hiljada savjetom. A i volhelo bi ih dosta ljudi vidjeti blizu i u klubu, ipak su Zeljini navijaci generacije i generacije ljudi, svako se nekoga sjeca, svako je nekome od nas bio idol. Zar ne?
Ne potcjenjujem ja nikoga pogotovo ne Željine asove.

Po mom skromnom mišljenju oni nam mogu pomoći samo ako se u onoj šumi iznad pomoćnog nađe eliksir za podmlađivanje pa da se oni vrate u svoje najbolje godine, obuku dresove i kopačke i istrče na teren. Tako bi nam konkretno pomogli, a u svim ostalim slučajevima je stvar procjene a svako ko nešto pogađa i procjenjuje nekad pogodi nekad promaši, realno.

Ipak, evo konkretnog primjera da se misli na legende kluba i dokaz da se njihovo mišljenje itekako uvažava. Znači oni ni u kom slučaju nisu marginalizirani kao što ti između redova želiš reći ;)
http://fkzeljeznicar.ba/foto-u-plavom-s ... car/21339/" target="_blank
Željo samo Željo!!!

Bekrija majstore goodison je uz tebe!

Europa League - We are coming!
 
Hogar
Postovi: 14
Pridružen/a: uto sep 20, 2016 9:14 am
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:32 pm

Vec je kasno, rani se ujutro. Jos da Grbavici odgovorim. Dobro, to je jedan. Ima li ih jos? Daj da trazimo dok ne nadjemo, kada dodje jedan doci ce ih jos. Nije to bas tako da nece svi. Nije sigurno.

I zarazan vam ovaj forum, lakse ovo citat sto puta.
 
Avatar
Grbavica
Postovi: 7189
Pridružen/a: čet feb 11, 2016 10:00 pm
Lokacija: A sektor
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:33 pm

Hogar je napisao/la:Vec je kasno, rani se ujutro. Jos da Grbavici odgovorim. Dobro, to je jedan. Ima li ih jos? Daj da trazimo dok ne nadjemo, kada dodje jedan doci ce ih jos. Nije to bas tako da nece svi. Nije sigurno.

I zarazan vam ovaj forum, lakse ovo citat sto puta.
Koji su to?
Ko nas je kleo, nije dangubio.
 
LARSSON
Propali kladioničar
Postovi: 24756
Pridružen/a: čet maj 05, 2016 7:15 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:33 pm

http://ba.n1info.com/a113223/Sport-Klub ... -dres.html" target="_blank

Ovaj Gospodin bi nam mogao pomoći, ali ne znam da li ga uprava želi
 
Avatar
Hurmasica
Postovi: 9086
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 11:25 am
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:35 pm

Jbg, nemamo baš puno ljudi što reče Grbavica da ih možemo nazvati istinskim legendama. U vrh glave je to 8 - 10 ljudi koje mi po imenima znamo. Samo najveći problem su godine da bi se oni aktivnije uključili oko svega, a što se tiče svega ostalog oni su tu, na tribini zajedno sa upravom i sponzorima, u Plavom salonu na druženjima itd.
Navijati za Sarajevo stvar je geografije, a za Želju stvar filozofije!

"Mi u Želji smo ratnici, a ne svileni akademci, i to nek vam je jasno dok igrate ovdje!" - Milan Ribar
 
exdomorocki
Postovi: 585
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 10:10 am
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:36 pm

Grbavica je napisao/la:
Hogar je napisao/la:Htio sam to istaci kao pozitivno, legende u klubu a ne na taj nacin. Bajern jeste medju najuspjesnijih upravo i zbog tih ljudi, neosporiva cinjenica. Uostalom svoje su pare krili a ne Bajernove ako se ne varam.
Nije ni bitno, ja rekao svoje zelje, vi kazete nece. Steta, velika steta. Cisto sumnjam da bi se tako odbio klub u kojem si sve stekao i koji volis godinama. I to bas svi, njih ko zna koliko. Valjali bi nam, i to bas sada kada smo u teakoj situaciji.
Da li su ljudi iz Željezničara pokušali da vas ipak "uvuku" u fudbal?

- Jesu, ne mogu da kažem da su me zaboravili. Naprotiv, u više navrata su mi nudili da budem trener ili sportski direktor, ali, ja sam ipak izabrao drugi put.
Eto šta Refik kaže.
Svaka cast,pisao sam danas o njemu,eto i potvrde.
> JA IMAM JEDNOG BOGA A NA KLUPI SINA NJEGOVOGA <
 
Bruda.TM
Postovi: 96
Pridružen/a: pon avg 22, 2016 12:33 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:38 pm

vrbanjusa je napisao/la:
Izlija je napisao/la:Da vam izvadim iz sehare i objasnim neke stvari :DD:
Miljenko Jergovic - Fudbalska kradja

Imena nogometnih sudaca izgovarala su se uz neizostavan dodatak mjesta iz kojeg dolaze. Niko nikad nije rekao samo Dušan Maksimović, nego su svi uvijek govorili - Dušan Maksimović iz Novog Sada, pa Hamid Ihtijarević iz Sarajeva, Marijan Raus iz Varaždina, Stipe Glavina iz Klisa, Damir Malovinović iz Rijeke, Lado Jakša iz Ljubljane, Osman Jusufbegović iz Sarajeva... A bio je i jedan Trajče Mađoski iz Tetova. Taj Mađoski sudio je utakmicu "Dinamo" - "Željezničar" u Zagrebu jedne od onih nekih godina početkom ili sredinom osamdesetih. Igralo se peto ili šesto kolo, "Dinamo" je prethodno izgubio većinu utakmica i nalazio se pri dnu tabele, a "Željo" je imao svoje proljeće, pa je nakon prvog poluvremena vodio s 2:0. Onda se u poluvremenu nešto dogodilo, Mađoskom iz Tetova neko je nešto rekao i dao ili mu niko ništa nije rekao i dao, nego je čovjek ispravno shvatio da više vrijedi pobjeda "Dinama" na domaćem terenu od još jednog uspjeha "Želje" u gostima. Sudio je "Dinamu" jedan, pa drugi, pa treći penal, sve dok ih nije bilo toliko da su domaći napokon mogli pobijediti.

Bila je to jedna od najvećih, a možda i najveća krađa u povijesti domaćeg prvoligaškog nogometa. Međutim, o njoj se po novinama nije pisalo, niti su se "Željini" igrači jako bunili. Zagrebačke novine slavile su pobjedu Blaževićevih dečkiju čiji je trener još uvijek nosio svoj bijeli šal, sarajevske novine nisu htjele puno talasati, valjda da se ne bi posumnjalo u našu lojalnost Jugoslaviji, a jedinu kritiku posla koji je obavio Trajče Mađoski iz Tetova objavile su beogradske Večernje novosti iz pera svoga zagrebačkog dopisnika. "Željo" je bio mali i nevažan klub i nije imao utjecajne navijače koji bi se u svim tim beogradima, zagrebima i sarajevima borio za njegova prava. U našoj je povijesti on jedini mogao biti prvak i ispadati iz prve lige.

One godine kada je posljednji put ispao, u posljednjem su mu kolu "Čelikovi" navijači skandirali onu banalnu dječiju pjesmicu: "Željo u napad, druga liga zapad". Gol koji je "Želju" izbacio iz prve lige je, ako sjećanja opet ne varaju, zabio Karač, utakmica je prenošena na televiziji, a igrači u plavom su pognutih glava napustili teren, jer je "Željo" bio jedini klub oko čijeg se povratka u društvo najboljih neće angažirati šira društvena zajednica. Katkad se javno znalo postaviti i pitanje trebaju li uopće gradu Sarajevu dva prvoligaša, kad ih nemaju ni Ljubljana, Skoplje, a često ni Zagreb.

Navijači drugog sarajevskog kluba imali su dobrih razloga da vjeruju kako je naš grad dobio ime po istoimenom nogometnom klubu. FK "Sarajevo" donijelo je prvu šampionsku titulu u Bosnu i Hercegovinu. Bilo je to u sezoni u kojoj je "Sarajevo" slavilo 20, a "Željezničar" 45 godina postojanja. Ta titula bila je krunski dokaz da je boja fesa - boja dresa u temelju našeg suvereniteta i da je Sarajevo općenito bordo grad, dok je plava boja "Želje" tek trag davnog, zauvijek prošlog vremena u kojem je nebo ljudima bilo jedina domovina. Igrom slučaja ili zbog čudnog i neobjašnjivog ritma u kojem su se kroz povijest izmjenjivale mode, bordo boja je nakon te prve šampionske titule ušla u modu. Počcetkom sedamdesetih devedeset posto kauča bilo je tapecirano bordo presvlakama, pojavila su se bordo Alhosova odijela s reverima od vakcine do vakcine, a nešto kasnije su umjesto buba boje bijele kafe svijetom počeli krstariti prvi bordo "golfovi", a prije njih i bordo "peugeoti 404". Kada jednom izađe iz mode, bordo boja postat će znakom lošeg ukusa i to će ostati sve do danas, tako da je na kugli zemaljskoj danas teško i naći bordo dresove nekog nogometnog kluba. Boja dresa FK "Sarajevo" danas se čini planetarno jedinstvenom pojavom.

Dva sarajevska nogometna prvoligaša dijelili su grad po nevidljivoj crti kojom su podijeljeni svi pravi i ozbiljni gradovi svijeta. FK "Sarajevo" je poput "Reala" bio kraljevski klub, ponos i dika političke elite i ljudi koji su vjerovali da se uspjeh u životu moze izraziti novcem, dok je NK "Željezničar" bio klub radničke klase, starosjedilaca i ljudi koji bi sami sebe proglasili starosjediocima. Nedavno je jedan uvaženi lokalni ekspert sasvim tačno navijače "Željezničara" proglasio autsajderima, što je povijesno precizna odrednica: ako ništa drugo, a onda je katastrofa protiv "Videotona" potvrdila da "Željo" kao i svaki drugi autsajder gubi važne utakmice, one koje se dogode jednom u povijesti. S druge strane, "Sarajevo" do tih utakmica nikada nije ni došlo, pa ni klub, ni njegovi navijači se ne mogu nazvati autsajderima.

Vratimo se na kraju Trajčetu Mađoskom iz Tetova: ono što je uradio "Želji", on ne bi smio uraditi ni "Hajduku", ni "Olimpiji", ni "Zvezdi", ali bi smio uraditi "Sarajevu". Samo da je to uradio "Sarajevu", barem bi novine pisale o krađi, dok je ova skromna historiografska bilješka ujedno i prvi sarajevski pisani trag o tome kako je Mađoski iz Tetova pokrao "Želju".
Kad smo vec kod bordo boje, jedan clan foruma jedne prilike kaze: U Francuskoj je i Bordo (fudbalski klub) plav :-)
Legendarna za Bordo :titula: :palacgore:
Just do it.
:zeljeznicar1:

Pyongyang 🇰🇵🇰🇵🇰🇵🇰🇵
 
Morzhy
Postovi: 1692
Pridružen/a: pet avg 19, 2016 8:02 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: RE: Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:40 pm

Bruda.TM je napisao/la:
vrbanjusa je napisao/la:
Izlija je napisao/la:Da vam izvadim iz sehare i objasnim neke stvari :DD:
Kad smo vec kod bordo boje, jedan clan foruma jedne prilike kaze: U Francuskoj je i Bordo (fudbalski klub) plav :-)
Legendarna za Bordo :titula: :palacgore:
To onaj sijedi s Otoke, ako se dobro sjećam?

Poslano sa mog GT-I9300 koristeći Tapatalk
 
Bruda.TM
Postovi: 96
Pridružen/a: pon avg 22, 2016 12:33 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: RE: Re: FK Željezničar

uto sep 20, 2016 10:41 pm

Morzhy je napisao/la:
Bruda.TM je napisao/la:
vrbanjusa je napisao/la:
Kad smo vec kod bordo boje, jedan clan foruma jedne prilike kaze: U Francuskoj je i Bordo (fudbalski klub) plav :-)
Legendarna za Bordo :titula: :palacgore:
To onaj sijedi s Otoke, ako se dobro sjećam?

Poslano sa mog GT-I9300 koristeći Tapatalk
Samo taj nije clan foruma :ganja:
Just do it.
:zeljeznicar1:

Pyongyang 🇰🇵🇰🇵🇰🇵🇰🇵

Online

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot], Google [Bot] i 30 gostiju.
 

 

Prijava  •  Registracija