• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 37
 
Avatar
Vrabac_Za_Tri
Postovi: 504
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 10:16 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

čet mar 03, 2016 6:43 pm

Radončić se zaista nalazi na preliminarnom spisku U - 18 Srbije za "Albert Schweitzer" turnir, ali njegovo ime se još od 2014. godine provlači kroz raznorazne spiskove omladinskih selekcija Srbije i nikad se nije zapravo i odazvao, s toga nema ama baš nikakvog razloga smatrati da je ovaj spisak išta više indikativan od tih prethodnih.

Tu nikakve emocije nisu uključene, nikakva ljubav prema košarci, on i osobe koje brine o njegovoj karijeri će donijeti odluku za koju reprezentaciju će igrati samo po mjerilu "ima li mene tu". Uostalom, mali je već jednom bez da je i trepnuo napustio Barcelonu i prešao u Real Madrid.

Ali ovo je njihova pobjeda, njegovo ime se provlači po novinama, portalima i forumima nekoliko različitih država i diže mu se cijena(bez da se on uopće ikad igdje dokazao kao vanserijski talenat), oni mogu dovijeka ovako, a mi budimo ovce pa nasjedamo. Ja se osjećam poraženim već kad ga negdje spomenem, oni su dobili svoje.

Sa njim i njegovom porodicom je obavljeno više razgovora od strane našeg Saveza, što se moglo uraditi uradilo se, i zaista treba prestati davati mu besplatnu reklamu histeričnom pričom "hoće li Radončić pristati da igra za nas", iako sam siguran da mnogi koji to pišu uopće ga nikad nisu ni gledali kako igra, ta histerija se širi kao kuga.

Ovako je to izgledalo kad je posljedni put pričao sa nekim novinarom u vezi reprezentacije za koju će igrati, mislim da iz ovog možete izvući zaključke o kakvom razmišljanju se radi:
Pitao sam ga direktno da li je odlučio za koga će igrati. Rekao je:

– Nisam.

Na pitanje kada će odlučiti odgovorio je:

– Ne znam.

Na primedbu da će propustiti još jedno leto ako se ne odluči, izvratio je:

– Pa šta…
KSBiH je omogućio U16 selekciji jedno okupljanje i 4 pripremne utakmice za U16 EP 2016. Ispali smo u diviziju B, a odgovarati niko od njih neće.

#DurmoReprezentacija
 
Djemba-Djemba
Postovi: 143
Pridružen/a: sub feb 13, 2016 1:55 am
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

čet mar 03, 2016 10:00 pm

Tacno je ovo sto Vrabac za 3 prica.....na kraju krajeva zar nam treba tako neki momak koji se dvoumi izmedju 4 ili sta ja znam koliko repki?..imamo fine mlade igrace i kako budu ovi oko Muse pravili rezultate tako ce ih sve vise i vise biti ipak je to jedna lancana reakcija tako da sto se tice nasih buducih igraca ja sam vrlo pozitivan. Sad sto se tice kakve ce biti pripreme, treneri itd to je druga prica...
Vrabac za 3 daj nam sto vise snimaka Biberovica mali me tako odusevio u rangu Muse koliko me kupio kad uleti protiv Zvezde strah=0 :klanjase2:
 
Avatar
Vrabac_Za_Tri
Postovi: 504
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 10:16 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

pet mar 04, 2016 1:10 am

Mene brine jedna druga stvar.

Pronađite na SS portalu članak iz januara ove godine pod naslovom: "Mahmutović: Moramo smanjiti broj reprezentacija". U tom članku ima ubačen video materijal od skoro 20 minuta presice koju je on tada održao. Ako "premotate" na 10 : 20, to je dio kad on priča kako su obezbjeđena sva sredstva za održavanje Lige Mladih i ove sezone, kako je to projekat na koji je on najviše ponosan, kako su obezbjedili novac za plaćanje sudija itd.

Tu je i zamolio medije da što više pišu i promovišu tu Ligu Mladih, da misli da je zapostavljena u medijima. Evo ja također molim novinare da pišu o Ligi Mladih, za početak bi mogli pitati baš Haruna kako to da je već mart a liga još nije ni počela i nema nikakvih naznaka ni da hoće, a već od maja(U - 17) omladinske reprezentacije se okupljaju pred odlazak na svjetska i europska prvenstva. Zbog čega se liga ne igra ako je on javno pred kamerama izjavio da je sve financijski pokriveno? Baš bi bio koristan odgovor na to pitanje.

Omladinske ekipe trenutno igraju samo utakmice na nivou kantona, lokalni amaterski nivo, vjerovatno će na kraju okupiti par najboljih ekipa iz entiteta Federacije BiH, Republike Srpske i tkz. Herceg - Bosne(koja ne postoji kao administativna jedinica, ali uredno u sklopu košarkaškog Saveza djeluje košarkaški Savez Herceg - Bosne i igra se liga - Herceg Bosne, kako je to uopće legalno, to niko ne zna) i organizovati završni kadetski i juniorski turnir.

A Liga Mladih u svom punom sjaju, gdje se igraju U - 14, U - 16 i U - 18 prvenstva u kojima učestvuju klubovi iz čitave države, gdje se igra klasični ligaški sistem(protiv svakog jedna utakmica kod kuće i u gostima), od toga ni traga ni glasa. A i ta Liga Mladih nosi dio zasluga za osvojeno zlato na U - 16 EP, jer su mnogi igrači u njoj očvrsnuli igrajući protiv snažnije konkurencije. Ja se apsolutno slažem sa Harunom da je Liga Mladih najvažniji projekat naše košarke, samo sam jako razočaran što se čini da je projekat propao. Još više zbog toga što je on javno izrekao da je obezbjeđen novac da se održi i ove sezone.

Bilo je onih koji su upozoravali da nećemo iskoristiti momentum sa omladinskom košarkom, i to se nažalost i dogodilo. Ne samo da nismo napredovali nakon osvojenog zlata na U - 16 EP, već smo debelo i nazadovali. Ova situacija sa Ligom Mladih pokazuje u kakvom nam je stanju klupska omladinska košarka. A već sam pisao kakvo je trenutno stanje sa reprezentativnom omladinskom košarkom, dok sve ostale države već odavno redovno obavljaju okupljanja i testiranja kandidata i odlaze na jake pripremne turnire, mi još uvijek nismo formirali ni stručne štabove, a U - 16 i U - 18 EP, kao i U - 17 SP, sve su bliže i bliže. Strašno je da mi još uvijek nismo imali ni jedno jedino okupljanje ni jedne jedine selekcije.

Kad se jednom sjete u Savezu da zasjednu i odrede selektore i strune štabove:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za U - 16 nam treba neko novo lice, energičan i ambiciozan trener kojem neće biti mrsko raditi svoj posao i obići cijelu BiH kako bi "iskopao" sve potencijale u tom uzrastu(koliko bi i njemu bilo lakše da se igra Liga Mladih, da ih zapravo ima sve pratiti na jednom mjestu).

Moja odavna želja za selektora U - 16 reprezentacije je Dario Čojić, trener Budućnosti Bijeljina, čovjek kome malo ko u BiH može stati na crtu što se tiče rada sa mladim igračima.
On je u odličnim odnosima sa Harunom i zapravo vjerujem da je zapravo to htio mogao je postati selektor od nekih omladinskih reprezentacija i proteklih godina, ali čini mi se da on nije previše zainteresovan za tu poziciju.
Naime, on se prije svega bavi individualnim radom sa igračima i njihovim napretkom, njemu samo vođenje utakmica i ganjanje nekog rezultata je sporedno i bezveze, njega isključivo zanima proizvodnja igrača. A na ovim prvenstvima on ne bi imao ni vremena ni ulogu da igrači napreduju sa njim, već bi se pred njega postavio i neki rezultatski cilj(pa barem to bio i opstanak u diviziji A), čini mi se da to nisu vode u kojima se on ugodno osjeća. A svakako i preko ljeta kad se održavaju ova omladinska prvenstva ima on neke svoje košarkaške kampove i šeme. Ali opet bi ga ja volio vidjeti na klupi U - 16 reprezentacije, kad - tad.


Sama generacija igrača rođenih 2000. godine baš i ne obećava previše, ali u kombinaciji sa veoma talentovanom generacijom 2001. mogla bi se sklopiti vrlo zanimljiva ekipa. S obzirom na već toliko puta spomenuto neodržavanje Lige Mladih, i moje znanje o ovoj generaciji je ograničeno, iskreno se nadam da ima odličnih dječaka o kojima ja pojma nemam.

Ali recimo petorka od samo onih za koje znam:

Karić(2000., Spars), play
Biberović(2001., Spars), bek šuter
Đaković(2000., Budućnost Bijeljina), nisko krilo
Gutić(2000., Spars), krilni centar
Mehić(2001., Union Olimpija), centar

Nije to U - 16 ekipa na nivou prošlogodišnje, ali sasvim solidna. A onda one naredne, 2017. godine, sa generacijom 2001. bi mogli opet napasti medalju. Ako se od strane Saveza postavi taj projekat i uloži u njega naravno, neće osvojiti zlato ako se okupe dvije sedmice pred EP i od pripremnih utakmica budu imali dva duela sa Crnom Gorom.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Za U - 17 ne smije biti dileme, ili Josip Pandža za selektora ili gasi sve. Nema niti jedan razlog zašto ne bi bilo najbolje moguće da generacija 1999. ostane u njegovim rukama.

On je izjavio da neće voditi tu reprezentaciju ako im se ne obezbjede optimalni uslovi za rad, i ko ga ne bi razumio. Pandža je veoma bistar mladi čovjek, i on ponavlja da su potrebna okupljanja, kvalitetne pripreme, da ne možemo vječito nešto improvizirati, pa vidjet ćemo žele li uopće ovi u Savezu njega i želi li on raditi pod uvjetima koje su oni spremni obezbjediti.

Volim što bez jeftinih fraza otvoreno kaže da ova generacija ima kvalitet i za medalju i na SP i da se nema razloga kalkulisati, omogućite im uslove za rad i očekujte puno. U suprotnom...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Što se tiče U - 18 selekcije, mislim da će je drugu godinu zaredom dati Marku Trbiću, koji baš i nema neku reputaciju u javnosti ali čovjek ima rezultate iza sebe na europskom nivou, i sa juniorima Sparsa i sa juniorima BiH. Koliko je on dobar za svoj primarni zadatak u Sparsima, da mladi igrači uz njega napreduju, to je veoma upitno, ali čovjek zna kako ostvariti dobar rezultat na turnirskim takmičenjima za mlade kategorije, to je više puta dokazao.

Prateći ovaj posljedni turnir juniorske Eurolige, zagolicalo mi je maštu kako bi vanjska linija Čampara(1999.) - Gegić(1998.) - Musa(1999.) izgledali na U - 18 EP. Vjerujem da bi njih trojica veoma dobro funkcionisali zajedno u petorci, Čampara daje šut, Gegić fizikalije i atleticizam a Musa magiju.

Međutim, David Hein u svom posljednem podcastu ima razgovor i sa Musom koji je obavio baš tokom juniorske Eurolige, i Musa tu kaže da ne želi igrati ovog ljeta i za U - 18 selekciju(za U - 17 želi, naravno), iako mu je ovaj striktno kroz pitanje provukao da je ovogodišnje U - 18 EP kvalifikaciono za U - 19 SP naredne godine. S Musom se treba dogovoriti, nek ovo ljeto nastupi i na U - 18 EP kako bi se eventualno plasirali na U - 19 SP, a bio bi oslobođen nastupa na U - 18 EP naredno ljeto, jedino bi nastupio na U - 19 SP ako se uopće i plasiramo.

Brinu problemi sa povredom koje ima Sikiraš, a on je jedini pošteni unutrašnji igrač i za U - 17 i za U - 18 selekciju, treba i sa njim vidjeti kakvo će biti stanje, bilo bi odlično da može nastupiti na oba takmičenja, ako ne, onda je svakako U - 17 SP prioritet, bilo bi jako loša situacija kad tu ne bi imali njega na raspolaganju.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Talenat nije problem, izuzetno smo talentovana nacija za košarku, djeca iz BiH mogu ravnopravno igrati košarku protiv svih u Europi što su pokazali prošlog ljeta i U - 16 i U - 18 reprezentacija, problem je drugačije prirode, nema dugoročnog sistema, živimo od danas do sutra, svakog ljeta je upitno hoćemo li uopće imati omladinske selekcije i koje, koliko dugo to uopće može funkcionisati ovako, vidjet ćemo.
Zadnja izmjena: Vrabac_Za_Tri, dana/u pet mar 04, 2016 1:30 am, ukupno mijenjano 1 put.
KSBiH je omogućio U16 selekciji jedno okupljanje i 4 pripremne utakmice za U16 EP 2016. Ispali smo u diviziju B, a odgovarati niko od njih neće.

#DurmoReprezentacija
 
Avatar
sajo10
Postovi: 4990
Pridružen/a: sub feb 13, 2016 12:09 am
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

pet mar 04, 2016 1:30 am

Hvala na fantasticnoj analizi @Vrabac! :klanjase2:
 
Avatar
Vrabac_Za_Tri
Postovi: 504
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 10:16 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

pet mar 04, 2016 2:11 am

sajo10 je napisao/la:Hvala na fantasticnoj analizi @Vrabac! :klanjase2:
Ma realno nisam ja ništa nova rekao, ustvari na istoj ovoj temi skoro sve ovo sam i prije pisao.

Ali boli me to jednostavno.

U prvom kolu U - 16 EP sastaju se BiH i Litvanija.

Litvanci već odavno imaju oformljen stručni štab i vrše okupljanja i testiranja igrača za U - 16 reprezentaciju. Nastupili su na tom jakom U - 16 turniru u Turskoj i to osvojili ga na kraju, oni već imaju uigranu U - 16 reprezentaciju. Ali Litvanci imaju već i zasebnu U - 15 reprezentaciju sačinjenu isključivo od igrača rođenih 2001. godine, nedavno su i sa tom selekcijom nastupili na jednom turniru. Samo sam njih dao za primjer jer igramo sa njima u prvom kolu, i druge reprezentacije ne rade ništa manje od njih.

Dotle, mi još uvijek nemamo selektora niti smo izvršili i jedno jedino okupljanje U - 16 selekcije, eto tako se mi spremamo za U - 16 Europsko prvenstvo :ganja: Vjerovatno potencijalni kandidati za reprezentaciju uopće nisu informisani da neko na njih računa da nastupaju na tom U - 16 EP, vjerovatno djeca planiraju na more ili na popravne ispite u tom periodu :rofl:

Već sam jednom napisao, čekamo da selektor koji nije imenovan pozove igrače iz lige koja se ne igra da nastupe za reprezentaciju koja se nikad nije okupila :DD:

I što je najgore, ne bi se začudio da u suprotnosti sa svim zakonima fizike mi dobijemo te Litvance u prvom kolu, jednostavno naša djeca su dovoljno talentirana za košarku da mi redovno pobjeđujemo košarkaške velesile na velikim takmičenjima.

Ali dugoročno ovako ne može, u roku od par godina poispadat će nam sve selekcije u diviziju B ako se nastavi raditi ovako stihijski i bez sistema.
KSBiH je omogućio U16 selekciji jedno okupljanje i 4 pripremne utakmice za U16 EP 2016. Ispali smo u diviziju B, a odgovarati niko od njih neće.

#DurmoReprezentacija
 
Avatar
storm_raider
Postovi: 23613
Pridružen/a: čet feb 11, 2016 9:08 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

pet mar 04, 2016 2:16 am

Nastavi pisati, uzivam citajuci. Pa ovo stanje nije prirodno ni odrzivo na neke duze staze. Morace se promjeniti, ili ce se napraviti sistem ili ono najgore. Ovo su sada samo 'produzeci'.
Ljubavi sto te rodi klasa radnicka...

Obnovi clansku: https://www.fkzeljeznicar.ba/clanarina/
 
Avatar
DZM13
Tema Autor/ica
Postovi: 366
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 1:15 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

pet mar 04, 2016 10:05 am

kakav je ove sezone burko?


alija u sparsima igra solidnu rolu pod mensom grobarom, mozda je late burner
Nihad Đedović = izdajnik, SLAVKO PETROVIC == UBLEHAS
MT33 - Prvi Bosnjak u NBA
"...ko ne slusa pjesmu, slusat ce oluju..."
https://www.youtube.com/watch?v=asm17vZaAOg - ...lijepa Azro, lijepa Azro, svud po svijetu trazim te...
 
Avatar
Vrabac_Za_Tri
Postovi: 504
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 10:16 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

uto mar 08, 2016 3:38 am

Budućnost Bijeljina je osvojila U - 16 prvenstvo entiteta Republika Srpska. Završni turnir su igrali bez najboljeg igrača Đakovića koji je bio na kampu u Zagrebu, no to ih nije spriječilo da u finalu pregaze Vardu 57 poena razlike. U nedostatku Đakovića, ulogu lidera je preuzeo Višnjić(2000.), a i playmaker Kusturica(2001.) igra jako dobro za U - 16 ekipu. Za očekivati je i da Đakovića i Višnjića vidimo na okupljanju U - 16 reprezentacije ovog ljeta, a Kusturicu možda narednog ljeta.
Definitivno se može sastaviti solidna ekipa i ove godine za U - 16 EP. Najtanji smo na poziciji playmakera, možda naši pokušaju sa Frganjom(2000.) iz Varde. On je boravio na pripremama U - 16 reprezentacije Srbije par puta, ali mislim da se nije uspio izboriti za mjesto tamo, tako da vjerovatno postoji šansa.


Godište 2001. je stvarno dobro i kad bi svu tu dječurliju okupili dogodine i obezbjedili im nekoliko okupljanja u toku godine i nastup na onom U - 16 pripremnom turniru koji se redovito igra u Turskoj početkom godine, definitivno bi bili legitiman kandidat za novo zlato na U - 16 EP 2017. godine.

Čak su se i u Sloveniji pojavila dva vrlo interesantna dječaka porjeklom iz BiH rođena 2001. godine, ali i rođena i odrasla u Sloveniji. S obzirom da je Savez do daljneg praktično neaktivan i da i nemamo selektore omladinskih reprezentacija, jedina nada da ovu djecu dovedemo pod zastavu domovine su samoincijativni entuzijasti :ganja:
KSBiH je omogućio U16 selekciji jedno okupljanje i 4 pripremne utakmice za U16 EP 2016. Ispali smo u diviziju B, a odgovarati niko od njih neće.

#DurmoReprezentacija
 
Avatar
Vrabac_Za_Tri
Postovi: 504
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 10:16 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

pon mar 14, 2016 4:25 pm

Danas je trebala biti održana sjednica Upravnog Odbora Saveza na kojoj se trebalo imenovati selektore U - 16, U - 17 i U - 18 reprezentacije, te raspravljati i o selektoru seniorske reprezentacije. Međutim, evo prije sat vremena iizašao je članak na SS portalu da je sjednica odgođena. Odlučili su da prvo održe Skupštinu Saveza 23. marta, a tek kad na njoj izaberu ko će sve biti u UO, tad će zakaziti i sjednicu Upravnog Odbora koja će odlučivati o selektorima.

Ovo je nešto nevjerovatno šta su uradili, selektore ćemo dobiti tek u aprilu, a već od maja(U - 17) počinju finalna okupljanja omladinskih reprezentacija pred svjetska i europska prvenstva na kojima učestvuju ovog ljeta. Potrebno je održati nekoliko okupljanja tokom godine kako bi se testirali svi potencijalni kandidati za reprezentaciju, kako to oni misle izvesti kad će proglasiti selektore par sedmica prije prvenstava :palacdole: O nekim pripremnim turnirima više nema smisla ni maštati.

Pandža je više puta ponovio u medijima da ne zna hoće li on voditi U - 17 reprezentaciju na SP jednostavno jer mu niko iz Saveza nikad nije ni ponudio tako nešto, a i da mu se sve ovo čini neozbiljno i da neće ni pristati da vodi ako mu se ne omoguće normalni uslovi za rad. Ovo što se radi je definitivno skandalozno. Pandža je ovo izjavio:
"– Svjetsko prvenstvo je u ljeto iduće godine u Španiji. Imam informacije da neke selekcije već okupljaju kandidate, kod nas se za sada ništa ne dešava niti smo pričali o mom statusu – odgovara Pandža na pitanje je li sa predstavnicima Košarkaškog saveza BiH razgovarao o ostanku na mjestu selektora te o planovima u vezi s nastupom na SP-u.

– Nažalost, moje želje nisu realne, a vezane su za neka okupljanja i testiranje kandidata. Ipak, neću da kukam, treba raditi, izvlačiti maksimum, posebno zato što imamo ono što je najbitnije, a to su talenti koji se mogu dostojno sa svima boriti i na SP-u – kaže Pandža."
Članak je još iz 2015. godine i ama baš sve isto je ostalo i do sada :klanjase2: , jedina zapravo promjena je što u zadnje vrijeme i on sam izjavljuje da više nije siguran želi li uopće raditi u ovakvim uslovima i voditi reprezentaciju na SP.



Da li je moguće da je ovakav nonšalantan odnos Saveza prema omladinskim selekcijama slučajan? Ja ne vjerujem u to. Meni ovo liči na smišljenu unutrašnju sabotažu. Kao da neko želi da omladinske selekcije krahiraju i poispadaju u diviziju B. Nekima su samo finansije na umu i jedva čekaju da ukinu što više selekcija, a puno ih je lakše ukinuti kad su u diviziji B nego kad su u diviziji A. Možda se radi i o sujetnim (vječito) odlazećim rukovodiocima Saveza koji sada žele sve da unište da bi se poslije pričalo kako je sve propalo poslije njih(iako su oni tu cijelo vrijeme dok se i ovo dešava). A uvjek su tu i snage koje odlučuju o nečemu a svaki neuspjeh Bosne i Hercegovine u bilo kojem polju vide kao vlastitu pobjedu.

Savez itekako duguje određenja objašnjena javnosti. Ne mogu se samo vaditi na "tešku financijsku situaciju". Kakve veze ima teška financijska situacija sa time da im treba pola godine da se zapravo okupe i proglase selektore omladinskih reprezentacija?
KSBiH je omogućio U16 selekciji jedno okupljanje i 4 pripremne utakmice za U16 EP 2016. Ispali smo u diviziju B, a odgovarati niko od njih neće.

#DurmoReprezentacija
 
Avatar
Vrabac_Za_Tri
Postovi: 504
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 10:16 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

pon mar 14, 2016 10:48 pm

Mada, uz sva ova sabotiranja, U - 17 i U - 18 reprezentacija uz silnu improvizaciju nekako i mogu funkcionisati.

Pandža je tu generaciju 1999. vodio prošle godine na U - 16 EP, svakako će 80% sastava za U - 17 SP biti identično tom koji je osvojio zlatnu medalju. Naravno da bi bilo još bolje da je imao priliku izvršiti nekoliko okupljanja i testiranja jer bi time izvršio kvalitetniju selekciju. Ako uopće on i bude selektor.

I za U - 18 reprezentacija se mnogo toga već zna, to je prvenstvo za igrače rođene 1998. i 1999. godine, gledali smo ih već na U - 16 EP 2014. i 2015. godine, a neke već u U - 18 reprezentacijii na prošlogodišnjem U - 18 EP. Naravno da bi i tu dodatno pomoglo kad bi bilo nekoliko prilika za okupljanja i odigravanja test utakmica. Evo sad na turniru "Albert Schweizer" u Njemačkoj igraju sve moguće U - 18 reprezentacija Svijeta, samo nas nema.

Ali U - 16 reprezentacija, to mi je rana na duši, to je najosjetljiviji uzrast, niko tu djecu nije vidio niti isprobao do sada, tu se vrši prva i najvažnija selekcija. Tu treba dosta okupljanja, pogotovo sad kad nema Lige Mladih i kad su igrači raštrkani na sve strane, valja to skautirati po kantonalnim, općinskim i seoskim ligama. Pa onda ubjeđivati se sa igračima koji su rođeni u inostranstvu, njihovim roditeljima i menadžerima, kako bi se odazvali pozivu BiH. Kako im srediti državljanstvo do prvenstva ako ćeš ih kontaktirati "5 do 12"? Tu treba puno posla, mi smo do sad trebali imati minimalno tri okupljanja kandidata rođenih 2000. i 2001. godine, barem jedan pripremni turnir iza sebe, a umjesto toga, još uvijek nemamo selektora i ne nazire se kad ćemo.

Mi smo na U - 16 EP u toj teškoj grupi sa Litvanijom, Francuskom i Crnom Gorom. Ja sam ih pratio, s obzirom da se oni odavno okupljaju i igraju test utakmice, nije ni bilo teško doći do informacija. Da imamo stručni štab, mogli su i oni saznati puno toga, ne bi se čudio da na kraju odu na prvenstvo sa onom "upoznavat cemo protivnike tokom turnira".

Litvanci s kojima igramo u prvom kolu nisu nešto posebno individualno snažni, ali su izuzetno uigrana ekipa. U napadu lopta kruži tako brzo da ti se zavrtoglava, zatvorenih očiju svaki igrač zna u svakom trenutku gdje će mu biti suigrač(s druge strane naši igrači još uvijek nisu ni čuli jedni za druge, ne znaju se ni preko facebooka :rofl1: ). U odbrani strašno agresivni. Kad odigraš dobru odbranu i ne znaju šta da urade, onda redovno lopta ide u ruke kombo beku koji se zove Domantas Vilys, na njeg treba obratiti posebnu pažnju. On i krilo Balčiunas(to je onaj što je namjerno udario po licu Musu u finalu prošlog U - 16 EP ako se ko sjeća) su individualno dva najbolja igrača Litvanije u 2000. godištu. Mada postoji šansa da će Balčiunas igrati samo za U - 17 Litvaniju ovog ljeta, ali svakako ne toliko bitno, jer U - 16 reprezentacija Litvanije se prije svega oslanja na timsku igru, uigranost i agresivnu odbranu.

Francuzi sa kojima se sastajemo u drugom kolu su ekipa koja daje malo, ali i prima malo koševa, tipično za njih. Trenutna njihova U - 16 reprezentacija nije nikakav bauk, ali postoji veliko ALI. Rade na tome da srede državljanstvo igraču koji se zove Sekou Doumbouya i koji je strašan talenat, ali koji do sada nije nastupao za U - 16 Francusku jer kako sam rekao, još uvijek nema državljanstvo Francuske. Vjerujem da će to oni srediti do U - 16 prvenstva i ako on bude u njihovom timu, a radi se o jednom od najboljih ako ne i najboljem igraču u Europi u 2000. godištu, to je onda skroz druga priča. Ako mu srede državljanstvo, on će možda nastupiti i za U - 17 Francusku na U - 17 SP, iako je rođen u decembru 2000. godine, i u toj reprezentaciji bi bio najbolji igrač.

Crnogorci su naš zadnji protivnik u prvoj grupnoj fazi i do tad će već puno toga biti jasno. Oni su čisto solidna ekipa, ali da nas mogu pobjediti, mogu. Ključni igrač im je centar Žižić protiv kojeg se naši moraju čvrsto postaviti od prve minute. Nije on neki supertalenat, ali je za ovaj nivo iznadprosječan igrač. Ako mu se to dopusti, može završiti utakmicu sa 20 poena i 20 skokova. U vanjskoj liniji najbolji igrač u 2000. godištu im je Pavle Titić, ali dijete je skoro imalo operaciju srca i ko zna hoće li uopće i koliko biti spreman za U - 16 EP, vjerovatno je njemu i njegovoj porodici to sada zadnje na umu. Inače i Žižić i Titić su igrači Barcelone(što ne mora nužno ništa da znači, jer je to najgori klub za razvoj mladih igrača u svijetu košarke). U 2001. godištu imaju jednog vrlo zanimljivog beka Jovana Kljajića, koji je bio MVP nezvaničnog U - 15 EP(2001. godište i mlađi) koje se prije par mjeseci održalo u Sloveniji. Ali on je rođen pred kraj 2001. godine, krhke je građe, teško da on može dominirati ove godine protiv starijih igrača. Ma može se ovo dobiti, kako god.

Što se nas tiče, ja sam koliko sam mogao pratio nastupe igrača rođenih 2000. i 2001. godine po čitavoj BiH i inostranstvu, imam u glavi nekih dvadesetak potencijalnih igrača, imam neku ideju ko je poseban talenat, ko je akcelerant, ali neka selektor kad ga izaberu u miru brine o tome, on će uostalom za to primati platu, a i kažu "gdje je puno baba kilava su djeca" :ganja: Ja samo znam da Biberović i Mehić iako su 2001. godište moraju u startnu petorku, ostalo nek radi kako hoće.
Zadnja izmjena: Vrabac_Za_Tri, dana/u uto mar 15, 2016 12:15 am, ukupno mijenjano 1 put.
KSBiH je omogućio U16 selekciji jedno okupljanje i 4 pripremne utakmice za U16 EP 2016. Ispali smo u diviziju B, a odgovarati niko od njih neće.

#DurmoReprezentacija
 
Avatar
DZM13
Tema Autor/ica
Postovi: 366
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 1:15 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

pon mar 14, 2016 11:49 pm

za ovo sto se desava, samo jedna recenica pa nek shvati ko god sta hoce.

sujeta je jebena stvar!
Nihad Đedović = izdajnik, SLAVKO PETROVIC == UBLEHAS
MT33 - Prvi Bosnjak u NBA
"...ko ne slusa pjesmu, slusat ce oluju..."
https://www.youtube.com/watch?v=asm17vZaAOg - ...lijepa Azro, lijepa Azro, svud po svijetu trazim te...
 
Avatar
Vrabac_Za_Tri
Postovi: 504
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 10:16 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

uto mar 15, 2016 12:07 am

U - 16 EP 2017. godine kad 2001. godište bude noseće biti će tako slikovit prikaz, tu će se sve vidjeti kako se radi u našoj košarci. Mi u toj generaciji imamo toliku količinu talenta da ako ih neko sve skupi(uvijek se mora potruditi oko ovih rođenih i odraslih u inostranstvu, a u tom godištu ima ih i takvih jako dobrih), ako se postavi stručan selektor, ako im se omogući dovoljno okupljanja i pripremnih turnira, sasvim je realno očekivati da osvojimo zlato. Međutim, vrlo lahko moguće da će to sve otići u skroz suprotnom pravcu, možda čak ovogodišnja selekcija ispadne iz A divizije pa će ovi iz 2001. godišta naredne godine morat igrati u B diviziji :rofl1: Možda do tad i ukinemo tu selekciju. Možda im omogućimo uvjete za rad na nivou ovogodišnje U - 16 reprezentacije, pa će i oni u najboljem slučaju završiti tamo sedmi - osmi.

Sve će se znati već početkom 2017. godine jer tradicionalno se početkom godine u Turskoj igra onaj najači pripremni U - 16 turnir na Svijetu, ne budemo li tu učestovali, to znači da je ta generacija bačena niz vodu, jednako kao i ovo ovogodišnja koja također nije učestovala. A 2014. i 2015. godine smo nastupili na tom turniru, i slučajno baš tih godina smo ostvarili dva naša najbolja rezultata u historiji na U - 16 EP. Bez jakih pripremnih turnira nema ni jakih igara na prvenstvima.

Daj Špancu takvu talentovanu generaciju kao što je naša 2001. i on će sa njom uzeti zlato na U - 16 EP. Daj Litvancu takvu generaciju i on će sa njom uzeti zlato na U - 16 EP i dogodine se potući sa Amerikancima u finalu U - 17 SP(jer je U - 16 2017. godine kvalifikaciono za U - 17 SP 2018. godine). Daj Bosancu takvu talentovanu reprezentaciju i on će je ukinuti :rofl:
KSBiH je omogućio U16 selekciji jedno okupljanje i 4 pripremne utakmice za U16 EP 2016. Ispali smo u diviziju B, a odgovarati niko od njih neće.

#DurmoReprezentacija
 
Avatar
Vrabac_Za_Tri
Postovi: 504
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 10:16 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

čet mar 17, 2016 9:42 pm

Sutra u Valjevu počinje tradicionalni turnir u U - 17 uzrastu(1999. godište i mlađi). Meni jedan od dražih turnira za mlade, što se tiče organizacije, mnogi mogu učiti od njih.

Od klubova iz BiH, učesnici su KOŠ Sarajevo i Igokea.

KOŠ u svojim redovima ima čak trojicu igrača koji su prošlog ljeta osvojili europsko zlato sa našom U - 16 reprezentacijom(Barukčija, Ovčina, Mirković). Ali niko od njih nije imao pretjerano bitnu ulogu u toj reprezentaciji. Tu su još dvojica igrača sa šireg spiska te prošlogodišnje U - 16 reprezentacije(Bačvić, Šertović). U svakom slučaju, za ovaj uzrast sasvim pristojna ekipa. Vidjet ćemo koliko i kako će odigrati oni mlađi u timu, Slijepčević(2000.), Kamenjaš(2000.?), Selimović(2001.) i Islamović(2001.).

Igokea ima u svojim redovima par reprezentativaca Srbije koji su iz BiH, njih nema potrebe komentarisati. Ali iznenadilo me da je tu i Aljoša Janković, još jedan član naše zlatne U - 16 reprezentacije. Da li se radi o posudbi za ovaj turnir što se često radi na omladinskim turnirima, ili je on zastalno prešao u Igokeu, ne znam. Ima tu još solidnih mladih igrača, nekih i koji nisu prije bili u Igokei, očito su se ozbiljnije posvetili dovođenju mladih igrača i to naravno isključivo srpske nacionalnosti. Neki od njih su i mlađi od 1999. godišta, ali hoće li se neki od njih baš istaknuti tek treba da vidimo. Svakako da su male šanse da će neki mladi igrač iz Igokeae zaigrati za BiH, možemo se nadati tek "otpacima", onima koji zadovoljili kriterije Srbije.

Ali imamo mi još naših predstavnika, barem u igračima. Centar koji obećava Amar Mehić(2001.) je u timu Union Olimpije koja je također učesnik ovog turnira. Zapravo, već sutra od 13 : 00 igraju upravo protiv KOŠ - a.

Sve informacije o turniru možete pratiti ovdje
http://www.juniorskikosarkaskiturnir.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

A na ovom linku moći ćete pratiti sve utakmice u izravnom prenosu
http://www.sportuzivo.tv/v2/" onclick="window.open(this.href);return false;
KSBiH je omogućio U16 selekciji jedno okupljanje i 4 pripremne utakmice za U16 EP 2016. Ispali smo u diviziju B, a odgovarati niko od njih neće.

#DurmoReprezentacija
 
Avatar
Vrabac_Za_Tri
Postovi: 504
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 10:16 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

pon mar 21, 2016 3:59 pm

Jučer je završen turnir u Valjevu. Moj utisak o našima:

KOŠ

Sa jednom pobjedom u tri utakmice baš se i nisu proslavili. Ništa novo nisam vidio od njih, nema se ama baš ništa reći za nekog njihovog igrača što se nije znalo već i prošle godine. Ne može se govoriti ni o negativnom iznenađenju, jer to nikad nisu ni bili igrači koji su pokazivali neki posebni talenat.

Što se tiče trojca koji je uzeo zlato na prošlom U - 16 EP(Mirković, Ovčina, Barukčija), čak i njihov trener u Košu Numanović koji je ujedno i pomoćnik Pandži u reprezentaciji(ako uopće budu oni vodili i dalje) trebao bi ozbiljno razmisliti jesu li oni kvalitet za reprezentaciju. Ne zaboravite da je Mirković bio drugi a Ovčina treći centar reprezentacije na U - 16 EP, a s obzirom da nam je prvi centar Sikiraš praktično pred svako takmičenje upitan zbog neke povrede, vrlo lahko bi se moglo desiti da nam na U - 17 SP njih dvojica budu glavni centarski dvojac, što je uznemirujući scenario. Krilo Barukčija je tu najmanji problem bez obzira što ni on ništa posebno nije pokazao na ovom turniru, ipak je on veliki borac na parketu i odličan skakač te kao takav se uklapa u strukturu naše reprezentacije, a i svakako sa Čerkezovićem i Mutićem imamo tu još dosta opcija.

Od bekova su očekivano najviše pokazali Bačvić i Šertović, igrači sa šireg spiska reprezentacije.

Bačvić dobar za ćoškarenja, kad ostane sam na šutu ne promašuje, u jedinoj pobjedi Koša protiv slovačke ekipe šutirao 5/8 za tri poena. To je to što on može.

Šertović je bio najbolji strijelac turnira, ali uz puno srljanja, forsiranja, promašaja za tri poena. Konkurencija na bekovskim pozicijama u reprezentaciji je izuzetno jaka i pitanje je koliko bi koristio neko ko voli siliti poput njega u timu gdje ne bi mogao imati loptu u rukama kolko želi. Ali ipak jedina svjetla tačka Koša na ovom turniru.

Kamenjaš i Islamović kao mlađi igrači su imali neznatnu minutažu, interesantno da se čine kao najvisočiji igrači u čitavom timu.

Igokea

Aljoša Janković je prijatno iznenađenje. Definitivno je bolji igrač nego što je to bio prošle godine na U - 16 EP i kod njega ima još puno prostora za napredak.
phpBB [video]




Amar Mehić je drugi centar Olimpije na turniru, dobijao je solidnu minutažu u ekipi koja je igrala finale i pokazala mnogo. Bilo je tu i grešaka, i loših trenutaka, ali teško da mu se može zamjeriti jer je bio među najmlađim igračima na cijelom turniru. Ustvari nisam primjetio ni jednog iz njegovog uzrasta da je imao toliko veliku ulogu, ne zaboravite da on još uvijek nema punih 15 godina, a ovo je turnir za igrače od 17 godina. Fizičke predispozicije su tu, visok je, ima duge ruke, pokretljiv na svoju visinu, e sad koliko će napraviti u karijeri još uvijek je neozbiljno prognozirati. Neki i sa takvim predispozicijama nisu otišli dalje od naše lige.
phpBB [video]



Sve u svemu, od pozitivnih stvari vidjeli smo napredak Jankovića i konačno smo uopće vidjeli Mehića na parketu, za kojeg se već dugo zna iako ga je malo ko zapravo vidio u utakmicama.


Sledeći na redu je U - 15 turnir u Francuskoj na kojem nastupaju Sparsi. Vrijedno praćenja.
KSBiH je omogućio U16 selekciji jedno okupljanje i 4 pripremne utakmice za U16 EP 2016. Ispali smo u diviziju B, a odgovarati niko od njih neće.

#DurmoReprezentacija
 
Avatar
DZM13
Tema Autor/ica
Postovi: 366
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 1:15 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

sub mar 26, 2016 10:48 pm

gegara raste svakom tekmom, atara me zabrinjava, napravi razliku dobrom fintom i onda usere, refko odigro nesto, ovaj refko je div od 216 cm ali neiteligentan do bola, ali moglo bi se raditi sa njim, kocic pod pritiskom igra, ne suta sto bi trebao opaliti, sani ima problema i to ogromnih, u padu mu je forma
Nihad Đedović = izdajnik, SLAVKO PETROVIC == UBLEHAS
MT33 - Prvi Bosnjak u NBA
"...ko ne slusa pjesmu, slusat ce oluju..."
https://www.youtube.com/watch?v=asm17vZaAOg - ...lijepa Azro, lijepa Azro, svud po svijetu trazim te...
 
Avatar
Анарки
Acta, non verba
Postovi: 1922
Pridružen/a: sri feb 10, 2016 12:39 am
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

sub mar 26, 2016 10:54 pm

Refik je vjerovatno i najveći potencijal ovih Sparsa... Kakve fizikalije ima :shock:
 
Avatar
DZM13
Tema Autor/ica
Postovi: 366
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 1:15 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

sub mar 26, 2016 11:00 pm

leet je napisao/la:Refik je vjerovatno i najveći potencijal ovih Sparsa... Kakve fizikalije ima :shock:
ma ni blizu

gegic je dva koplja iznad svih, pa atara dva iznad svih
Nihad Đedović = izdajnik, SLAVKO PETROVIC == UBLEHAS
MT33 - Prvi Bosnjak u NBA
"...ko ne slusa pjesmu, slusat ce oluju..."
https://www.youtube.com/watch?v=asm17vZaAOg - ...lijepa Azro, lijepa Azro, svud po svijetu trazim te...
 
Avatar
Анарки
Acta, non verba
Postovi: 1922
Pridružen/a: sri feb 10, 2016 12:39 am
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

sub mar 26, 2016 11:15 pm

Potencijal za dobru karijeru, vjeruj mi... :mrgreen:

Doduše već ima 21 godinu... To sam previdio.
 
Avatar
DZM13
Tema Autor/ica
Postovi: 366
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 1:15 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

sub mar 26, 2016 11:32 pm

leet je napisao/la:Potencijal za dobru karijeru, vjeruj mi... :mrgreen:

Doduše već ima 21 godinu... To sam previdio.
ma nisu godine problem, za centra je jos junior, ali problem je nepostojeca koordinacija ruku i nogu, i izrazena neinteligencija kako kosarkaska, a pretpostavljam i ona opcenita, ako grijesim za ovo posljedne duboke isprike
takoder da ne zaboravim i odsustvo drskosti i nepostojanje ledjne tehnike, plafon karijere emir zimc
Nihad Đedović = izdajnik, SLAVKO PETROVIC == UBLEHAS
MT33 - Prvi Bosnjak u NBA
"...ko ne slusa pjesmu, slusat ce oluju..."
https://www.youtube.com/watch?v=asm17vZaAOg - ...lijepa Azro, lijepa Azro, svud po svijetu trazim te...
 
Avatar
Анарки
Acta, non verba
Postovi: 1922
Pridružen/a: sri feb 10, 2016 12:39 am
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mlade reprezentacije, i potencijalni superstarovi :)

sub mar 26, 2016 11:34 pm

Ma pazi... Uz onakve fizikalije mu fali samo dobar trener i neće završiti k'o Zimić.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 37

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 11 gostiju.
 

 

Prijava  •  Registracija